Про це пише СобКор.
«Але ніхто не може сказати, чи містять ці нові матеріали більше хімікатів і шкідливих часток, ніж натуральні волокна», - каже Душан Личина з Федеральної політехнічної школи Лозанни.
Навіть нормальний одяг може містити велику кількість частинок і речовин, які їхній власник вдихає. Серед них, наприклад, виділяються нікотинові залишки від сигаретного диму, мікроби від домашніх тварин або небезпечні речовини, які використовуються в сільському господарстві, медицині або промисловості, підкреслюють дослідники. Попередні дослідження показали, що у некурящих людей, які сидять поруч з курцем із залишками нікотину на одязі, пізніше були виявлені сліди нікотину в крові і сечі, пояснює Личина.
Читайте також: Вчені розповіли, чому заміжжя шкідливе
Проте, потенційний ризик, пов'язаний з цим безліччю частинок і речовин після вдихання, недостатньо вивчений, попереджає Личина в оглядовій статті, опублікованій в журналі "Наука і техніка в галузі навколишнього середовища". Зрозуміло, що одяг може бути значним джерелом частинок і хімічних речовин, які щодня вдихають їх носії. Однак, здебільшого про те, що саме це означає для здоров'я, поки не сказано.
У своїй ранній дослідницькій роботі в США Личина вивчала, зокрема, якість повітря у відділенні інтенсивної терапії новонароджених в лікарні.
Він виміряв, як частки в повітрі поширилися по всьому відділу і опинилися в інкубаторах, де за дітьми доглядали. Ці частинки можуть впливати на розвиток імунної системи дитини.
Душан Личина планує дослідити виробничі приміщення, де обробляються матеріали, а поки він радить частіше прати свій одяг, щоб уникнути негативних наслідків для здоров'я.