На північному сході Бразилії командою вчених на чолі зі Стівеном Мартіном (Університет Солфорда) виявлений найбільший на Землі термітник, який видно навіть з космосу. Саме супутникова зйомка, як повідомляє видавництво Current Biology, і дозволила виявити цей унікальний природний «місто», повідомляє Хроніка.інфо з посиланням на Esoreiter.
Містом цю систему термітників можна назвати цілком законно, оскільки це - численні пагорби землі, що утворилися через будівництво термітами виду syntermes dirus своїх підземних гнізд (практично величезних багатоповерхівок, «даху» яких ми і спостерігаємо у вигляді насипів).
До речі, ці пагорби досягають висоти в 4 метри, а діаметра - до 9 метрів. Вся ж система термітників, знайдена бразильськими вченими, складається з близько 200 мільйонів таких «дахів» термітників, захоплюючи площа в 230 тисяч квадратних кілометрів. А викинута земля на поверхню дорівнює обсягу в 10 кубічних кілометрів, або 4 тисяч пірамід Хеопса. Це найбільша екосистема комах на планеті, яка до того ж досі функціонує, нехай і частково.
До речі, термітів звинувачують в тому, що вони ще й створюють загадкові «відьомський кола», а не тільки свої унікальні багатоходові гнізда і величезні колонії. Саме довгий час існувала така теорія, яку вивели дослідники ідеально круглих лисин на траві, виявлених в Намібії, ПАР, Анголі (дивіться фото).
На думку експертів, терміти намагаються таким ось чином створювати для себе оптимально сприятливі умови навколишнього середовища.
Читайте також: Неймовірно кумедні весільні фото порадували Мережу
Однак австралійські вчені, виявивши «відьомський кола» на своєму материку, прийшли до висновку, що вони створюються самою природою, що це своєрідна самоорганізація в рамках теорії патернів (закономірних форм). І хоча це теж поки не більше ніж теорія, але ось що цікаво - найбільший і старий термітник, який виявили сьогодні в Бразилії, не продемонстрував жодного «ведьминого кола». Може, терміти дійсно тут ні при чому? ..