DataLife Engine > Курьезы > У Китаї народилися перші діти зі зміненим ДНК

У Китаї народилися перші діти зі зміненим ДНК

У Китаї народилися перші діти зі зміненим ДНК
З 11 ембріонів вижила тільки одна пара близнюків.

Вчений Хе Цзянкуй з університету в Шеньчжені оголосив у понеділок в Гонконзі про те, що на світ народилися перші генно-модифіковані діти - дівчатка-близнята, повідомляє видання СобКор.нет

За його словами ДНК дівчаток був змінений таким чином, щоб вони ніколи не змогли заразитися ВІЛ - вірусом СНІДу.

Дівчата, яким дали імена Лулу і Нана, народилися кілька тижнів тому і відмінно себе почувають.

Хе Цзянкуй живе в США, але за його словами був змушений проводити свої експерименти в Китаї, так як в США заборонено редагувати гени людини. Подібні експерименти також заборонені у Великобританії і багатьох інших країнах.

Критики генетичної модифікації заявляють, що подібні досліди не мають жодних моральних і етичних виправдань. І що небезпечні зміни в генах можуть потім передатися нащадкам.

За словами Цзянкуя всього в його експерименті брали участь 11 ембріонів, але вдало виносити і народити вдалося лише одну пару близнюків.

Він також заявив, що його мета полягала в тому, щоб не просто вилікувати або запобігти спадкове захворювання, але спробувати впровадити в ДНК дітей ті властивості, які зустрічаються у деяких людей з-за природних мутацій - здатність протистояти інфекції ВІЛ.

За словами вченого, батьки, які беруть участь в експерименті, відмовляються розкривати свою особистість і хочуть, щоб їх імена, місце роботи та посади залишалися в секреті.

Для проведення експерименту вчений і його команди знайшли кілька пар, які звернулися в клініку для лікування безпліддя і бажаючи завагітніти.

Редагування генів сталося на одному з етапів екстракорпорального запліднення. Спочатку зі сперми ретельно вибрали самі відповідні сперматозоїди, потім помістили один з них в яйцеклітину, щоб почався розвиток ембріона.

Коли ембріону було від трьох до п'яти днів, був застосований метод CRISPR - вже широко відомий метод генетичного редагування, при якому з послідовності генів видаляють непотрібний ген. В даному випадку був видалений ген CCR5, який відповідає за схильність до ВІЛ.

Після цього ембріони були пересаджені в матку матерів з їх згоди. З шести вагітностей на світло в результаті з'явилася лише одна пара близнюків.

"Я відчуваю сильну відповідальність і суспільство нехай сама вирішує, що з цим (досягненням) робити далі", - заявив учений, - "Але я повинен був зробити це для прикладу того, що це можливо".

У вівторок в Гонконгу відкривається міжнародна конференція з редагування гена і виступ Хе Цзянкуя в повноцінному вигляді відбудеться на ній. Але за день він вирішив розповісти про своє досягнення журналістам і його інтерв'ю інші вчені тут же зустріли з критикою.

"Це просто безсовісно. Експерименти на людях аморальні і етично не виправдані", - заявив генетик Кіран Мусунуру з університету Пенсільванії.

"Це занадто передчасно", - також сумнівається доктор Ерік Топол з Scripps Research Translational Institute в Каліфорнії, - "Ми маємо справу з інструкцією по експлуатації людини. Це занадто велике втручання".

"Якщо це правда, цей експеримент дивовижний", - говорить професор Джуліан Савулеску, директор центру Uehiro Centre for Practical Ethics Університету Оксфорда, - "Ці здорові діти використовуються в якості генетичних морських свинок. Це генетична Російська рулетка".



Але були у китайця і заступники. Відомий генетик, професор Джордж Черч з Гарвардського університету, захистив спроби редагування гена для створення імунітету для ВІЛ. За його словами ВІЛ це один з основних і зростаючих загроз для здоров'я людства і тому таке втручання виправдано.



Вернуться назад